Vishay/BCcomponents BFC237934124
BFC237934124 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237934124
Brief Description
CAP FILM 120NF 5% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC237934124.pdf
Availability of BFC237934124
QUANTITY
BFC237934124 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237934124
Internal Part NumberEIS-BFC237934124
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP379
PackagingBulk
Capacitance0.12µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237934124
Related LinksBFC237, BFC237934124 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237934124 Details Description
Related parts for BFC237934124
CABLE ENTRY HOUSING 6POS GREEN datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
LOW PROFILE SPRING PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 2A 120V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 110V datasheet.pdf
MODEL 212 TAP SWITCH 20A 150V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 24AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 1W MELF datasheet.pdf