Vishay/BCcomponents BFC237935184
BFC237935184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237935184
Brief Description
CAP FILM 180NF 5% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC237935184.pdf
Availability of BFC237935184
QUANTITY
BFC237935184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237935184
Internal Part NumberEIS-BFC237935184
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP379
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237935184
Related LinksBFC237, BFC237935184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237935184 Details Description
Related parts for BFC237935184
TERM BLOCK HDR 32POS VERT 5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.07K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.82 OHM 5% 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MAXIGRIP FANSINK 32.5X19.5MM datasheet.pdf
ADC 8BIT 1CH 200KSPS 6-LLP datasheet.pdf
MULTI-PAIR 10COND 22AWG 500' datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 50PPM 2X2.5 datasheet.pdf
LUG COPPER 1 HOLE datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf