Vishay/BCcomponents BFC237935684
BFC237935684 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237935684
Brief Description
CAP FILM 680NF 5% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC237935684.pdf
Availability of BFC237935684
QUANTITY
BFC237935684 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237935684
Internal Part NumberEIS-BFC237935684
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package650
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP379
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.68µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237935684
Related LinksBFC237, BFC237935684 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237935684 Details Description
Related parts for BFC237935684
CONN RING 90DEG 2 AWG #1/4 A-BND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
SWITCH EXTENDED ACTUATOR 8 SEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 150W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 20POS datasheet.pdf
IDC BOX HEADER .100" 24POS datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB T412 datasheet.pdf
LEAD 4MM BANANA RSHTH PP SILIC 0 datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf