Vishay/BCcomponents BFC237935824
BFC237935824 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237935824
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 820NF 5% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC237935824.pdf
Availability of BFC237935824
QUANTITY
BFC237935824 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237935824
Internal Part NumberEIS-BFC237935824
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package550
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP379
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.82µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237935824
Related LinksBFC237, BFC237935824 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237935824 Details Description
Related parts for BFC237935824
TRANSFORMER ISOLATION DIG/AUDIO datasheet.pdf
BACKSHELL DB15 STRAIGHT DIE CAST datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .072DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL 1.8V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XRD8799 datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
FILTER SAW 433.92MHZ SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 48VOUT 50W datasheet.pdf
CONTACT SKT 2.0MM CRIMP STAMPED datasheet.pdf
CRYSTAL 32.768KHZ 12.5PF SMD datasheet.pdf