Vishay/BCcomponents BFC237944474
BFC237944474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237944474
Brief Description
CAP FILM 470NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC237944474.pdf
Availability of BFC237944474
QUANTITY
BFC237944474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237944474
Internal Part NumberEIS-BFC237944474
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP379
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237944474
Related LinksBFC237, BFC237944474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237944474 Details Description
Related parts for BFC237944474
TIE PAN TY REL NYL NAT 14.5" datasheet.pdf
CBL RIBN 36COND 0.025 WHITE 100' datasheet.pdf
SW KEYBRD MOD 6BUTTON 2PST GRAY datasheet.pdf
XBEE PRO SET 10MW WIRE ANTENNA datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.75W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 0.05A SPST datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMBJ datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
MODULE DDR 512MB SODIMM TSOP datasheet.pdf
CAP CER 390PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf