Vishay/BCcomponents BFC237954393
BFC237954393 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237954393
Brief Description
CAP FILM 39NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237954393.pdf
Availability of BFC237954393
QUANTITY
BFC237954393 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237954393
Internal Part NumberEIS-BFC237954393
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP379
PackagingBulk
Capacitance0.039µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.492" L x 0.158" W (12.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237954393
Related LinksBFC237, BFC237954393 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237954393 Details Description
Related parts for BFC237954393
IC OPAMP GP 1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 25V Y5V 1210 datasheet.pdf
IC OTP 1KBIT 6TSOC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 270PF 500V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
INDICATOR INCAND AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS SKT datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 9V 1W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf