Vishay/BCcomponents BFC237955164
BFC237955164 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237955164
Brief Description
CAP FILM 160NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC237955164.pdf
Availability of BFC237955164
QUANTITY
BFC237955164 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237955164
Internal Part NumberEIS-BFC237955164
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
SeriesMKP379
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.16µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237955164
Related LinksBFC237, BFC237955164 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237955164 Details Description
Related parts for BFC237955164
TERM BLOCK PCB 15POS 5.0MM GREEN datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 9-36VIN +/-24VOUT datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 70A 115VAC 28VDC datasheet.pdf