Vishay/BCcomponents BFC237965273
BFC237965273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237965273
Brief Description
CAP FILM 27NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237965273.pdf
Availability of BFC237965273
QUANTITY
BFC237965273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237965273
Internal Part NumberEIS-BFC237965273
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
SeriesMKP379
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237965273
Related LinksBFC237, BFC237965273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237965273 Details Description
Related parts for BFC237965273
RES 3.3 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSE CERM 6A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS R/A DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
FILTER PERFORM W/CHOKE IEC 12A datasheet.pdf
IC FPGA 297 I/O 680FPBGA datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 20ppm 18pF 50 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 27PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf