Vishay/BCcomponents BFC238021223
BFC238021223 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238021223
Brief Description
CAP FILM 22NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC238021223.pdf
Availability of BFC238021223
QUANTITY
BFC238021223 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238021223
Internal Part NumberEIS-BFC238021223
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238021223
Related LinksBFC238, BFC238021223 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238021223 Details Description
Related parts for BFC238021223
CAP CER 18PF 1KV SL/GP RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
EDGECARD 132POS SMD W/O POST datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS DUAL T/H GOLD datasheet.pdf
MOSFET P-CH 14V 11A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 2.26 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.05K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf