Vishay/BCcomponents BFC238021303
BFC238021303 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238021303
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 30NF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC238021303.pdf
Availability of BFC238021303
QUANTITY
BFC238021303 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238021303
Internal Part NumberEIS-BFC238021303
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingBulk
Capacitance0.03µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238021303
Related LinksBFC238, BFC238021303 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238021303 Details Description
Related parts for BFC238021303
RES SMD 12.4 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 86.52VC SMT datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT883 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 1.5KV X7R 1206 datasheet.pdf
IC PREC COMP ULTRA-FAST 8-TSSOP datasheet.pdf
PNEUM START MODULE TWO HAND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 47 OHM 5% 1200W datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR CAPACITIVE datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 189MA 5.8 OHM SMD datasheet.pdf
CONN M HOUSING 2POS datasheet.pdf