Vishay/BCcomponents BFC238022104
BFC238022104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238022104
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
BFC238022104.pdf
Availability of BFC238022104
QUANTITY
BFC238022104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238022104
Internal Part NumberEIS-BFC238022104
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238022104
Related LinksBFC238, BFC238022104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238022104 Details Description
Related parts for BFC238022104
IC V-FREQ/FREQ-V CONV 14CDIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 34POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK JUMPER 10POS datasheet.pdf
ICL 10 OHM 20% 3.7A 15MM datasheet.pdf
IC FIFO 131KX36 4-4NS 240BGA datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 1W DO213AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 8.87K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf