Vishay/BCcomponents BFC238035163
BFC238035163 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238035163
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 16NF 10% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC238035163.pdf
Availability of BFC238035163
QUANTITY
BFC238035163 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238035163
Internal Part NumberEIS-BFC238035163
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.016µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238035163
Related LinksBFC238, BFC238035163 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238035163 Details Description
Related parts for BFC238035163
CONN HOUSING DUAL ROW 42POS .100 datasheet.pdf
ADAPTER RACEWAY LD/LDP/LDS3 OWHT datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" DUAL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 44POS TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
HAN D M CRIMP CONTACT CUNI datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 162VC SMB datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
INPUT MODULE 16 DIGITAL datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf