Vishay/BCcomponents BFC238035163
BFC238035163 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238035163
Brief Description
CAP FILM 16NF 10% 160VDC RAD
Datasheet Download
BFC238035163.pdf
Availability of BFC238035163
QUANTITY
BFC238035163 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238035163
Internal Part NumberEIS-BFC238035163
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.016µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC100V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238035163
Related LinksBFC238, BFC238035163 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238035163 Details Description
Related parts for BFC238035163
CAP CER 1UF 10V X5R 0603 datasheet.pdf
IC ADC BRDGE TRANSDCR 24SOIC TR datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUTING GATEWAY X4 IA CELL/ZB datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC DO-215AB datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.5V SNT-4A datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf