Vishay/BCcomponents BFC238045153
BFC238045153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238045153
Brief Description
CAP FILM 15NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC238045153.pdf
Availability of BFC238045153
QUANTITY
BFC238045153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238045153
Internal Part NumberEIS-BFC238045153
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238045153
Related LinksBFC238, BFC238045153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238045153 Details Description
Related parts for BFC238045153
CONN SPRING 45POS SNGL .410 SMD datasheet.pdf
IGBT 1200V 300A 1050W D3 datasheet.pdf
DIODE MODULE 2.2KV Y1-CU datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS PIN datasheet.pdf
RELAY MARKER datasheet.pdf
IC MCU ARM 512KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf