Vishay/BCcomponents BFC238045203
BFC238045203 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238045203
Brief Description
CAP FILM 20NF 10% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC238045203.pdf
Availability of BFC238045203
QUANTITY
BFC238045203 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238045203
Internal Part NumberEIS-BFC238045203
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.02µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)