Vishay/BCcomponents BFC238055123
BFC238055123 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238055123
Brief Description
CAP FILM 12NF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238055123.pdf
Availability of BFC238055123
QUANTITY
BFC238055123 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238055123
Internal Part NumberEIS-BFC238055123
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.012µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238055123
Related LinksBFC238, BFC238055123 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238055123 Details Description
Related parts for BFC238055123
WIRE DUCT NAR/SL 3"X1.5" 8PC/6.5 datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC DELAY LN 1024TAP PROG 32LQFP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 3.4A 8SOIC datasheet.pdf
CONN JUMPER TERM BLOCK 3.5MM datasheet.pdf
BERGSTIK II DR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
68UF 350V 18X25 datasheet.pdf