Vishay/BCcomponents BFC238061272
BFC238061272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238061272
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238061272.pdf
Availability of BFC238061272
QUANTITY
BFC238061272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238061272
Internal Part NumberEIS-BFC238061272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingBulk
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238061272
Related LinksBFC238, BFC238061272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238061272 Details Description
Related parts for BFC238061272
CONN HEADER .100 SINGL STR 33POS datasheet.pdf
CONN IDC 7POS .100 TIN 24AWG datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 5A 18V datasheet.pdf
CONN HEADER RT/A 64POS .100 GOLD datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET FPC .4MM 54POS SMD datasheet.pdf
RES 442K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES SMD 95.3 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf