Vishay/BCcomponents BFC238062432
BFC238062432 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238062432
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.3NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238062432.pdf
Availability of BFC238062432
QUANTITY
BFC238062432 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238062432
Internal Part NumberEIS-BFC238062432
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP380
PackagingBulk
Capacitance4300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238062432
Related LinksBFC238, BFC238062432 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238062432 Details Description
Related parts for BFC238062432
TRANS NPN 400V 4A TO-220 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 68POS R/A datasheet.pdf
BOARD EVALUATION FOR LME49830 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP-4 POS NON SHORT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 16A 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
TRANSMITTER datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/10W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CAP TANT 0.1UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf