Vishay/BCcomponents BFC238065392
BFC238065392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238065392
Brief Description
CAP FILM 3.9NF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238065392.pdf
Availability of BFC238065392
QUANTITY
BFC238065392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238065392
Internal Part NumberEIS-BFC238065392
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238065392
Related LinksBFC238, BFC238065392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238065392 Details Description
Related parts for BFC238065392
RES SMD 768 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN UNINS RING 2/0AWG #5/16 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL W/PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
BVZ 7.62HP/07/180SF SN BK BX datasheet.pdf
FIXED IND 11NH 310MA 280 MOHM datasheet.pdf
IC TRANSLATOR UNIV FREQ 48VFQFN datasheet.pdf
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf