Vishay/BCcomponents BFC238066392
BFC238066392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238066392
Brief Description
CAP FILM 3.9NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238066392.pdf
Availability of BFC238066392
QUANTITY
BFC238066392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238066392
Internal Part NumberEIS-BFC238066392
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,500
SeriesMKP380
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3900pF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238066392
Related LinksBFC238, BFC238066392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238066392 Details Description
Related parts for BFC238066392
OPTOISO 1.5KV 2CH PHVOLT 16SOIC datasheet.pdf
RES 16K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 14BIT SRL T/H LP 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 35.7 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC FPGA 418 I/O 624LGA datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
I/O MODULE ANALOG 2 IN 2 OUT datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf