Vishay/BCcomponents BFC238300115
BFC238300115 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238300115
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.1UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238300115.pdf
Availability of BFC238300115
QUANTITY
BFC238300115 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238300115
Internal Part NumberEIS-BFC238300115
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance1.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238300115
Related LinksBFC238, BFC238300115 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238300115 Details Description
Related parts for BFC238300115
IC OPAMP GP 5MHZ 8DIP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.64V 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1825 datasheet.pdf
MINI LATCH HSG POL .100" SR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
THERMAL PAD 5X5X3MM datasheet.pdf
RES SMD 0.33 OHM 1% 3/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS SMT GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf