Vishay/BCcomponents BFC238301204
BFC238301204 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238301204
Brief Description
CAP FILM 200NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC238301204.pdf
Availability of BFC238301204
QUANTITY
BFC238301204 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238301204
Internal Part NumberEIS-BFC238301204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)