Vishay/BCcomponents BFC238301204
BFC238301204 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238301204
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 200NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC238301204.pdf
Availability of BFC238301204
QUANTITY
BFC238301204 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238301204
Internal Part NumberEIS-BFC238301204
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238301204
Related LinksBFC238, BFC238301204 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238301204 Details Description
Related parts for BFC238301204
CAP CER 68PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
IC PWR AMP PHEMT GAAS ENH 8-PLCC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 20A TO263AB datasheet.pdf
CONN RCPT 9 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
VARISTOR 18.7V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
FUSE CERAMIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS PIN datasheet.pdf