Vishay/BCcomponents BFC238302164
BFC238302164 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238302164
Brief Description
CAP FILM 0.16UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238302164.pdf
Availability of BFC238302164
QUANTITY
BFC238302164 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238302164
Internal Part NumberEIS-BFC238302164
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.16µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238302164
Related LinksBFC238, BFC238302164 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238302164 Details Description
Related parts for BFC238302164
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 2.1A SMA datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 970MA 200 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP MICA 330PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
IC BATT CHARGER 1.2MHZ 20-TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 64.9K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 16MM datasheet.pdf
CODE COMPOSER STUDIO IDE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf