Vishay/BCcomponents BFC238302304
BFC238302304 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238302304
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.3UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238302304.pdf
Availability of BFC238302304
QUANTITY
BFC238302304 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238302304
Internal Part NumberEIS-BFC238302304
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package650
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.3µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238302304
Related LinksBFC238, BFC238302304 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238302304 Details Description
Related parts for BFC238302304
RES 130K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
COMP STORAGE PLST 11.25"L X 12"W datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
MICROSCOPE USB 10X - 200X datasheet.pdf
IC IEEE STD 1284 TXRX 48TVSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 7.5VWM 12.9VC P600 datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 200W datasheet.pdf
OSC TCXO 1.544MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
1MM DDR3 LSP PF VT LLLCR 76AULF datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2K OHM 1206 datasheet.pdf