Vishay/BCcomponents BFC238302514
BFC238302514 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238302514
Brief Description
CAP FILM 0.51UF 5% 250VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238302514.pdf
Availability of BFC238302514
QUANTITY
BFC238302514 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238302514
Internal Part NumberEIS-BFC238302514
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.51µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238302514
Related LinksBFC238, BFC238302514 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238302514 Details Description
Related parts for BFC238302514
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 22 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 88W STER 23SIL datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 43POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN MCX JACK STR 75 OHM SMD datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TRIM 2.6-18PF 200V THRU HOLE datasheet.pdf