Vishay/BCcomponents BFC238303823
BFC238303823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238303823
Brief Description
CAP FILM 82NF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
BFC238303823.pdf
Availability of BFC238303823
QUANTITY
BFC238303823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238303823
Internal Part NumberEIS-BFC238303823
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)