Vishay/BCcomponents BFC238310125
BFC238310125 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238310125
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238310125.pdf
Availability of BFC238310125
QUANTITY
BFC238310125 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238310125
Internal Part NumberEIS-BFC238310125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238310125
Related LinksBFC238, BFC238310125 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238310125 Details Description
Related parts for BFC238310125
TERM BLOCK HDR 19POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 1825 datasheet.pdf
RES 91 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MINI-FIT CPI HDR FOR .094PCB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 6 SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 4V RADIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS .100 JUMPER 18 INCH datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 60POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 1.25W DO214AC datasheet.pdf