Vishay/BCcomponents BFC238310125
BFC238310125 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238310125
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238310125.pdf
Availability of BFC238310125
QUANTITY
BFC238310125 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238310125
Internal Part NumberEIS-BFC238310125
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.709" W (31.00mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max)1.102" (28.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238310125
Related LinksBFC238, BFC238310125 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238310125 Details Description
Related parts for BFC238310125
IC COMPARATOR 150MHZ DUAL 10MSOP datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 352-FCBGA datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER 3-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES 69 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf