Vishay/BCcomponents BFC238310184
BFC238310184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238310184
Brief Description
CAP FILM 180NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238310184.pdf
Availability of BFC238310184
QUANTITY
BFC238310184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238310184
Internal Part NumberEIS-BFC238310184
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.394" W (17.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.650" (16.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238310184
Related LinksBFC238, BFC238310184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238310184 Details Description
Related parts for BFC238310184
IC INVERTER HEX LOW VOLT 14SOIC datasheet.pdf
TERM MODULE TS35 26A 380VAC datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 1960MHZ 0805 datasheet.pdf