Vishay/BCcomponents BFC238311623
BFC238311623 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238311623
Brief Description
CAP FILM 62NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238311623.pdf
Availability of BFC238311623
QUANTITY
BFC238311623 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238311623
Internal Part NumberEIS-BFC238311623
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.062µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238311623
Related LinksBFC238, BFC238311623 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238311623 Details Description
Related parts for BFC238311623
CONN RCPT MALE 5PIN GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 16POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 2POS .100 26-30 TIN datasheet.pdf
IC MOD PWR HYBRID 600V 10A MOTOR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 11W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Header 36 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf