Vishay/BCcomponents BFC238312434
BFC238312434 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238312434
Brief Description
CAP FILM 0.43UF 5% 400VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238312434.pdf
Availability of BFC238312434
QUANTITY
BFC238312434 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238312434
Internal Part NumberEIS-BFC238312434
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.43µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238312434
Related LinksBFC238, BFC238312434 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238312434 Details Description
Related parts for BFC238312434
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 72POS DUAL TIN datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
KIT DEV PSOC3 FIRSTTOUCH STARTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
VHDM BP 8R 25C OPEN ADV MATE datasheet.pdf
CAP CER 12PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 22UH SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf