Vishay/BCcomponents BFC238312913
BFC238312913 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238312913
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.091UF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238312913.pdf
Availability of BFC238312913
QUANTITY
BFC238312913 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238312913
Internal Part NumberEIS-BFC238312913
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.091µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238312913
Related LinksBFC238, BFC238312913 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238312913 Details Description
Related parts for BFC238312913
DIODE ARRAY GP 80V 200MA SOT23 datasheet.pdf
SW STR LEVR SPDT 11A 125V datasheet.pdf
IC MCU 16B 32K W/RF CORE 64VQFN datasheet.pdf
CAMERA CABLE 10M datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 2A MBS-2 datasheet.pdf
DIODE MODULE 400V 500A 3TOWER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CHOKE COMMON MODE 4.0MH PC MNT datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN PLUG 0.4MM 25POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf