Vishay/BCcomponents BFC238313513
BFC238313513 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238313513
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 51NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238313513.pdf
Availability of BFC238313513
QUANTITY
BFC238313513 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238313513
Internal Part NumberEIS-BFC238313513
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.051µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238313513
Related LinksBFC238, BFC238313513 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238313513 Details Description
Related parts for BFC238313513
RES SMD 309 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .050 SLD datasheet.pdf
CARTRIDGE POWER DEVICE FOR G3PA datasheet.pdf
IC REG MULTI-OUTP 32-TQFP datasheet.pdf
PHYCEIVER LOW PWR 3.3V 48-SSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CONN 5.08MM TERMINAL BLOCK 7POS datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 10V X7S 0402 datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5V 3W datasheet.pdf