Vishay/BCcomponents BFC238314164
BFC238314164 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238314164
Brief Description
CAP FILM 160NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238314164.pdf
Availability of BFC238314164
QUANTITY
BFC238314164 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238314164
Internal Part NumberEIS-BFC238314164
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.16µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238314164
Related LinksBFC238, BFC238314164 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238314164 Details Description
Related parts for BFC238314164
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 219MA 3.7 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 5% 5W 5329 datasheet.pdf
THERMOSTAT 3000 SER CUSTOM PKG datasheet.pdf
EVAL KIT FOR PAN1321 INFINEON datasheet.pdf
RES 630 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 250 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
XCEDE RGHT 4PVH 4COL WK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 110POS .100" datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER HI SPEED 16QFN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 23A datasheet.pdf