Vishay/BCcomponents BFC238314914
BFC238314914 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238314914
Brief Description
CAP FILM 910NF 5% 400VDC RAD
Datasheet Download
BFC238314914.pdf
Availability of BFC238314914
QUANTITY
BFC238314914 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238314914
Internal Part NumberEIS-BFC238314914
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.91µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238314914
Related LinksBFC238, BFC238314914 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238314914 Details Description
Related parts for BFC238314914
RES 2.4 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MPU MPC82XX 300MHZ 408TBGA datasheet.pdf
HOLDER 3 AAA CELL W/9V SNAP FAST datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC BK INC 750W 230V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
VARIABLE TRANSFORMER 140V 4.5A datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
5V EJECT HDR ASSY datasheet.pdf
IC MMIC MIXER HI IP3 CERAMIC datasheet.pdf
350 TB SPR PLU W/LATCH datasheet.pdf
Ceramic Capacitors 10000PF 100V 20% RADIAL datasheet.pdf