Vishay/BCcomponents BFC238320184
BFC238320184 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238320184
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238320184.pdf
Availability of BFC238320184
QUANTITY
BFC238320184 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238320184
Internal Part NumberEIS-BFC238320184
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238320184
Related LinksBFC238, BFC238320184 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238320184 Details Description
Related parts for BFC238320184
SWITCH PUSH SPST-NO 0.025A 50V datasheet.pdf
TERM SOLDER TURRET .328" .171"L datasheet.pdf
CAP CER 27PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
RES 40 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN SOCKET 416POS R/A 4ROW GOLD datasheet.pdf
LM 3.5/135/24 BK 4.5MM PIN datasheet.pdf