Vishay/BCcomponents BFC238320334
BFC238320334 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238320334
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238320334.pdf
Availability of BFC238320334
QUANTITY
BFC238320334 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238320334
Internal Part NumberEIS-BFC238320334
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238320334
Related LinksBFC238, BFC238320334 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238320334 Details Description
Related parts for BFC238320334
RES SMD 90.9KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
DC REACTOR 0.2 KW 200V datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 10% 1210 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS SKT datasheet.pdf
CONN JUMPER AMC PLUG-PLUG 305MM datasheet.pdf
HAN-MODULAR PE SCREW M3 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 34POS datasheet.pdf
RES SMD 4.75KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
IC SDRAM 256M 143MHZ 54BGA datasheet.pdf
CAP CER 18PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 12A 120V SO-8FL datasheet.pdf