Vishay/BCcomponents BFC238320474
BFC238320474 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238320474
Brief Description
CAP FILM 0.47UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238320474.pdf
Availability of BFC238320474
QUANTITY
BFC238320474 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238320474
Internal Part NumberEIS-BFC238320474
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238320474
Related LinksBFC238, BFC238320474 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238320474 Details Description
Related parts for BFC238320474
IC GATE AND 2CH 4-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R PAR 24-DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
DOUBLE BANANA PLUG SPLICE RED datasheet.pdf
IGBT 600V 155A 536W TO247 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS M20 4-20MA datasheet.pdf
IC FIFO SS 16384X36 10NS 128TQFP datasheet.pdf
TRIM KIT 12" X 12" UMMAT AL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
AMP MONO-SHAPE II 2 POS. TAB C datasheet.pdf