Vishay/BCcomponents BFC238322304
BFC238322304 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238322304
Brief Description
CAP FILM 0.3UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238322304.pdf
Availability of BFC238322304
QUANTITY
BFC238322304 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238322304
Internal Part NumberEIS-BFC238322304
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.3µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238322304
Related LinksBFC238, BFC238322304 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238322304 Details Description
Related parts for BFC238322304
IC OPAMP GP 4.25MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 16POS STRGHT PINS datasheet.pdf
Connector Receptacle 66 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf