Vishay/BCcomponents BFC238322473
BFC238322473 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238322473
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238322473.pdf
Availability of BFC238322473
QUANTITY
BFC238322473 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238322473
Internal Part NumberEIS-BFC238322473
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package900
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238322473
Related LinksBFC238, BFC238322473 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238322473 Details Description
Related parts for BFC238322473
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 132QFP datasheet.pdf
TERMINAL TURRET DBL .109"L BRASS datasheet.pdf
CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM SMD datasheet.pdf
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING .75"X12"RED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
LED ORG-RED CLEAR 1208 R/A SMD datasheet.pdf
RES 715K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
OSC XO 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf