Vishay/BCcomponents BFC238322823
BFC238322823 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238322823
Brief Description
CAP FILM 0.082UF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238322823.pdf
Availability of BFC238322823
QUANTITY
BFC238322823 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238322823
Internal Part NumberEIS-BFC238322823
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package650
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.335" W (17.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.591" (15.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238322823
Related LinksBFC238, BFC238322823 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238322823 Details Description
Related parts for BFC238322823
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
WAND FOR PDA 6FT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 3.81MM datasheet.pdf
THERMAL PAD 19.5X12.7X0.25MM datasheet.pdf
RES 226K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IPD 6.5-4MM NONSHLD 3W SPST M8 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
FIXED IND 820UH 260MA 6.04 OHM datasheet.pdf
P1 CASSETTE TAPE NYLON CLOT datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 1210 X7R 4.7レF 50V datasheet.pdf