Vishay/BCcomponents BFC238324224
BFC238324224 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238324224
Brief Description
CAP FILM 220NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238324224.pdf
Availability of BFC238324224
QUANTITY
BFC238324224 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238324224
Internal Part NumberEIS-BFC238324224
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238324224
Related LinksBFC238, BFC238324224 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238324224 Details Description
Related parts for BFC238324224
CONV DC-DC 24V IN 12V OUT 30W NL datasheet.pdf
RES KIT 15.4K-75K 1/16W 500PCS datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 14TSSOP datasheet.pdf
RES 12.7K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 174 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 3.75KV GATE DRVR 8SOIC datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 28-85V 900MA datasheet.pdf
SENSOR ACTUATOR BOX datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf