Vishay/BCcomponents BFC238324433
BFC238324433 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238324433
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 43NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238324433.pdf
Availability of BFC238324433
QUANTITY
BFC238324433 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238324433
Internal Part NumberEIS-BFC238324433
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.043µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.236" W (17.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238324433
Related LinksBFC238, BFC238324433 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238324433 Details Description
Related parts for BFC238324433
TERM BLOCK HDR 32POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 18.8A 5 MOHM TH datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1-INPUT 16SOIC datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 36PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
OUTER UPPER WIRE CLAMP datasheet.pdf
RES 470 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 76.8 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
LED T3 1/4 WG 520NM GREEN 12VDC datasheet.pdf
CABLE 6POS datasheet.pdf