Vishay/BCcomponents BFC238324434
BFC238324434 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238324434
Brief Description
CAP FILM 430NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238324434.pdf
Availability of BFC238324434
QUANTITY
BFC238324434 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238324434
Internal Part NumberEIS-BFC238324434
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.43µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238324434
Related LinksBFC238, BFC238324434 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238324434 Details Description
Related parts for BFC238324434
RES 3.3M OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 402MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1% 1/32W 01005 datasheet.pdf
AM2161SC5-19-28UPPR SHTL datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH THROUGH HOLE datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 75VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
32 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf