Vishay/BCcomponents BFC238324624
BFC238324624 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238324624
Brief Description
CAP FILM 620NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC238324624.pdf
Availability of BFC238324624
QUANTITY
BFC238324624 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238324624
Internal Part NumberEIS-BFC238324624
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package125
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.62µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238324624
Related LinksBFC238, BFC238324624 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238324624 Details Description
Related parts for BFC238324624
CONN HEADER .100 DUAL R/A 62POS datasheet.pdf
THERMISTR PTC 240V 1.5K OHM 100C datasheet.pdf
IC ASYNC FIFO MEM 256X9 28-SOJ datasheet.pdf
CONN MALE RCPT 4POS FRONT PNL MT datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/2W 10% AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
LFH PLUG INSERT MLD CONTACT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 40POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
FAN - 603-1342/WM2312TR/WM2001 datasheet.pdf
KIT LCD TOUCH 7" HMI datasheet.pdf