Vishay/BCcomponents BFC238330244
BFC238330244 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238330244
Brief Description
CAP FILM 0.24UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238330244.pdf
Availability of BFC238330244
QUANTITY
BFC238330244 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238330244
Internal Part NumberEIS-BFC238330244
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingBulk
Capacitance0.24µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.512" W (31.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238330244
Related LinksBFC238, BFC238330244 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238330244 Details Description
Related parts for BFC238330244
IC REG BUCK ADJ 1.25A 10WSON datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES 187K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M5 NYLON 38MM datasheet.pdf
CAP ARRAY 0.1UF 50V X5R 0805 datasheet.pdf
INDICATOR 12MM FIXED HI RED 220V datasheet.pdf
TOOL POSITIONER M22520/2-29 datasheet.pdf
CONN MALE 12POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
KIT STARTER FOR RL78/G1G datasheet.pdf
CAP FILM 0.00082UF 5% 2000VDC AX datasheet.pdf