Vishay/BCcomponents BFC238331104
BFC238331104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238331104
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238331104.pdf
Availability of BFC238331104
QUANTITY
BFC238331104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238331104
Internal Part NumberEIS-BFC238331104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238331104
Related LinksBFC238, BFC238331104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238331104 Details Description
Related parts for BFC238331104
CAP ALUM 33UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL HS 14-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 40POS SMD GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES 27.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
SFP MODULE datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X6MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 200PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf