Vishay/BCcomponents BFC238331334
BFC238331334 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238331334
Brief Description
CAP FILM 330NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC238331334.pdf
Availability of BFC238331334
QUANTITY
BFC238331334 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238331334
Internal Part NumberEIS-BFC238331334
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMMKP383
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.591" W (31.00mm x 15.00mm)
Height - Seated (Max)0.984" (25.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238331334
Related LinksBFC238, BFC238331334 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238331334 Details Description
Related parts for BFC238331334
CAP FILM 0.24UF 3% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 25V X7R 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.58 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC SMC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf
ASSEMBLY datasheet.pdf
CAP FILM 0.02UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf