Vishay/BCcomponents BFC238332333
BFC238332333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC238332333
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.033UF 5% 1KVDC RADIAL
Datasheet Download
BFC238332333.pdf
Availability of BFC238332333
QUANTITY
BFC238332333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC238332333
Internal Part NumberEIS-BFC238332333
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPower Film Capacitors
PCN Design/SpecificationAC/Pulse filmcapacitor WEEE 28/Mar/2014
MKT,BFC Series 04/Jun/2014
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series383
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC350V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.276" W (17.50mm x 7.00mm)
Height - Seated (Max)0.531" (13.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC238332333
Related LinksBFC238, BFC238332333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC238332333 Details Description
Related parts for BFC238332333
CONN EDGECARD 24POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS W/PIN INLINE datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W SPST M12 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV TRI-STATE 8SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 36POS TIN datasheet.pdf